Wyszukaj nieruchomość 

Zakup nieruchomości na Teneryfie

Korzyści płynące z życia na Teneryfie. Dla osób z Polski i innych krajów płynie wiele korzyści wynikającyh z zakupu nieruchomości na Teneryfie. Letnia pogoda przez okrągły rok jest oczywistą zaletą, ale Teneryfa ma do zaoferowania o wiele więcej, a w tym: niskie koszty utrzymania, piękne góry i lasy sosnowe czy w końcu fantastyczny, spokojny styl życia cudzoziemców i mieszkańców jakim można się cieszyć na tych, przez wielu nazywanych, "Wyspach Szczęśliwych".

Wiele osób decyduje się wymienić zabiegany tryb życia i zamieszkać we wspaniałym klimacie podzwrotnikowym, którym można cieszyć się na Teneryfie. Zamożność i aspiracje mieszkańców Europy sprawiają, że czterdziestolatkowie, pięćdziesięciolatkowie i sześćdziesięciolatkowie są zainteresowani zakupem nieruchomości na Teneryfie, szczególnie na południu wyspy, w okolicy Playa de las Americas. Trzeba pamiętać, że istnieje wiele subtelnych różnic w transakcji zakupu nieruchomości na terenie Hiszpanii, a w tym jej wysp, a termin "caveat emptor" (uwaga kupujący) powinien być zakodowany w umyśle każdego, kto kupuje nieruchomość w obcym kraju.

Jak Nieruchomość jest sprzedawana? Większość nieruchomośi na Teneryfie jest sprzedawana za pośrednictwem agencji nieruchomości i zazwyczaj jedna nieruchomość jest oferowane przez szereg różnych agencji. Kiedy znajdziesz ciekawe oferty nieruchomości lub agent nieruchomości pomoże ci wyszukać ciekawe oferty nieruchomości to kolejnym krokiem będzie obejrzenie tych nieruchomości z agentem. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem możesz złożyć ofertę i przekazać ją agencji nieruchomości. Właściciele nieruchomości na Teneryfie zwykle znają wartość swoich nieruchomości. Wszelkie negocjacje ceny odbywają się za pośrednictwem agencji nieruchomości. Bardzo często nieruchomości na Teneryfie są sprzedawane umeblowane. Warto pamiętać, że na Teneryfie nie istnieje formalny system sprawdzania stanu technicznego nieruchomości, dlatego też w dużej mierze kupujący musi kierować się własnym osądem o stanie nieruchomości. Trzeba jednak przyznać, że standardy budowlane na Teneryfie zwiększyły się znacznie w ciągu ostatnich 10 - 15 lat.

Jaka jest procedura zakupu? Jeśli Twoja oferta zostanie przyjęta, będziesz musiał zapłacić kaucję, zwykle 10% ceny nieruchomości. W tym momencie najlepiej zacząć korzystać z usług prawnika. Jeśli agencja nieruchomości sugeruje, że nie potrzebujesz prawnika, należy starannie rozważyć, czy kontynuować współpracę z tym biurem nieruchomości. Koszt usług prawnika powinna wynosić około 1500 euro. Depozyt można wpłacić na konto Twojego prawnika, na konto agencji nieruchomości lub prawnika reprezentującego sprzedającego.

I co po tym jak zapłacę 10%? Po uiszczeniu wpłaty kaucji w wysokości 10% twój prawnik i/lub agencja nieruchomości powinni niezwłocznie złożyć wniosek do Urzędu Miasta o wydanie 'Nota Simple' z lokalnego rejestru gruntów. Jest to dokument, który potwierdza czy są jakieś opłaty, kredyty hipoteczne lub embarga obciążające nieruchomość. PAMIĘTAJ, ŻE W HISZPANII WSZELKIE HIPOTEKI LUB OPŁATY OBCIĄŻAJĄCE NIERUCHOMOŚĆ PRZECHODZĄ RAZEM Z NIERUCHOMOŚCIĄ NA NOWEGO WŁAŚCICIELA! Zakładając, że wszystko jest dobrze, agencja nieruchomości lub prawnik sporządzą umowę kupna sprzedaży "compraventa", która musi być jak najszybciej podpisana przez ciebie i sprzedającego. Wszelkie umowy podpisywane na terenie Hiszpanii muszą być w języku hiszpańskim, ale większość dobrych agencji nieruchomości i prawników zapewnia tłumaczenie w twoim ojczystym języku. Jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości co do tego, co podpisujesz, to najlepiej niczego nie podpisuj! Warto pamiętać, że jeśli po podpisaniu umowy wstępnej kupna sprzedaży nie uda się zakończyć transakcji w uzgodnionym terminie, możesz stracić cały swój depozyt.

Zakończenie tansakcji W odpowiednim czasie, prawdopodobnie około czterech do sześciu tygodni później, transakcja zostanie zakończona u miejscowego notariusza. Notariusz sprawdza i potwierdza warunki transakcji. Jest wymagane przez prawo, żeby kupujący i sprzedający lub ich wyznaczeni przedstawicieli byli obecni przy podpisywaniu umowy kupna sprzedaży u notariusza. Jeśli nie możesz być obecny odobiście, możesz notarilanie udzielić pełnomocnictwo na konkretną osobę (prawnika, agenta nieruchomości, przyjaciela), która będzie cię reprezentowała. Zostaniesz poproszony o przygotowanie czeków bankowych potrzebnych do uiszczenia całkowitej uzgodnionej ceny zakupu. Jeśli sprzedający ma kredyt hipoteczny, najprawdopodobnie na tą kwotę będzie wystawiony czek na rzecz banku przeznaczony na spłatę kredytu hipotecznego. Jeśli sprzedający nie jest rezydentem Wysp Kanaryjskich, 3% ceny zostanie zapłacona bezpośrednio przez ciebie na rzecz organów podatkowych. Nierezydenci sprzedający nieruchomość muszą wpłacić tą kwotę, którą Urząd Podatkowy zwróci im po sprawdzeniu czy nie zalegają z opłatą podatków na Wyspach Kanaryjskich. Pozostała kwota zostanie przekazana bezpośrednio sprzedającemu w formie czeków bankowych.

Jakie dodatkowe koszty muszę ponieść? Twój prawnik będzie musiał również posiadać wystarczające środki finansowe na opłacenie podatków i innych kosztów wynikających z transakcji kupna, a będą to:

  1. Podatek od kupna nieruchomości = 6,5% ceny nieruchomości (dla rynku pierwotnego).
  2. Opłaty notarialne i rejestracyjne = około 2000 €.
  3. Prawnik = około 1,500 - 2,000 € łącznie z przepisaniem rachunków za media na nowego właściciela.

Przykładowo do nieruchomości w cenie 200.000 € trzeba doliczyć dodtakowe 8%, które będą potrzebne do opłaty podatku etc. Twój prawnik będzie prawdopodobnie poprosił o przelanie mu o 10%, więc nie zapomnij poprosić o listę kosztów kilka miesięcy po zawarciu transakcji.

Uwaga: W przypadku nowych nieruchomości (rynek pierwotny) od 1 lipca 2012 będzie trzeba zapłacić 7% IGIC (VAT), w sumie podatek w przypadku nowych nieruchomości będzie wynosił 8%.

Po zakończeniu transakcji powinieneś czuć się dumnym właścicielem swojego wymarzonego domu na słonecznej Teneryfie. Opłaty jakie będziesz musiał uiszczać od tego momentu to podatek od nieruchomości, który wynosi kilkaset euro rocznie, ok sto euro rocznie za wywóz śmieci. Jeśli mieszkasz we wspólnocie (wszystkie apartamenty są częścią wspólnoty) będziesz musiał opłacać czynsz w celu utrzymania basenu, ogrodów itp. Opłaty za zużycie prądu i wody nie są wyższe niż w Polsce.

Coś jeszcze? Sporządź testament. W trakce procesu kupna nieruchomości odbędziesz kilka wizyt u prawnika i co najmniej jedną w kancelarii notarialnej. Sporządź testament przy tej okazji. Kosztuje niewiele, a może oszczędzić twojej rodzinie wiele problemów. Jeszcze jedna ostatnia rzecz, będziesz musiał ubiegać się o numer NIE (Numer Identyfikacyjny Obcokrajowca). A poza tym możesz się relaksować, uczyć hiszpańskiego i cieszyć wakacjami lub mieszkaniem w jednym z najwspanialszych miejsc na ziemi.

» Zakup nieruchomości na Teneryfie - przewodnik


© 2020, Polka Invest Teneryfa S.L., Teneryfa nieruchomości, Polityka Prywatności